SPIRALA:
ZWIERZENIA
PROJEKTANTA

W Lonsdale Design miałem pierwszy raz styczność z wzornictwem. Pracował z nami Francis Bonnefoy, projektujący formy przemysłowe. Dostawał mechanizmy lub ich rysunki techniczne, które „ubierał” w funkcjonalną powłokę. Zainteresowany całym procesem, byłem świadkiem zmian, jakich dokonywał w konstrukcji urządzenia, by dopasować ją do własnej wizji lub poprawić funkcję użytkową. Projektował różne typy butelek, plastikowych pojemników i sprzęt gospodarstwa domowego.

Nigdy później nie spotkałem pracującego nad trójwymiarową formą projektanta, rysującego tylko trzy rzuty. Widział, jak jego przedmiot będzie wyglądał w naturze. 📷 image 📷 image Nie zauważyłem w jego studio kolorowych szkiców przedstawiających produkt, komputerowa wizualizacja jeszcze nie istniała. Rysunki techniczne, które oddawał do specjalistycznej firmy, wracały w postaci modeli. Cechowały je funkcjonalność i elegancja formy. Była to dla mnie poglądowa lekcja, czym jest wzornictwo.

Współpracowałem z Francisem przy projekcie „komfortometru” – połączenia termometru z miernikiem wilgoci, przy oznakowaniu funkcjonalnym oraz przy projekcie perfum Lentheric, w którym on tworzył butelkę, a ja opakowanie.